Автори: Пламен Томов и Петко Александров
За силата на волята, мечтите и дамския дух в един толкова „мъжки“ спорт!
В началото бе словото…..с тези библейски думи беше поставено началото на нещо много чистосърдечно и красиво по идея на фен клуба на Арсенал в България. Ние бихме добавили, че нищо във футбола вече не е същото. Някак с течение на годините във футболните сблъсъци на терена все повече липсва истинската битка, която придаваше специално очарование в този популярен за времето си тогава чисто мъжки спорт. В днешни времена все повечето средства, които се инвестират във футбола, значително комерсиализираха този спорт, многомилионните заплати на футболистите сякаш все повече ги разглезиха, а в правилата на играта се въвеждат иновации уж за подобряване на решенията като ВАР, които още повече отнемат от динамиката и очарованието на спорта като цяло.
И точно на фона на изнежването на футболистите се наблюдава едно друго много интересно явление. Ако преди години дамското присъствие по стадионите е било повече случайност или неподходяща съпружеска прищявка с идея за романтично преживяване през уикенда, а дамите забелязваха единствено красивите очи и атлетичното телосложение на играчите, то в днешно време все повече можеш да си говориш с представителки на нежния пол за тактическата постройка на отбора, индивидуалните грешки и спортно-техническите умения на футболистите. Това несъмнено добавя все повече красота към футболната игра. Все повече дами се интересуват от чисто спортните умения, демонстрирани на терена, истински се вълнуват от представянето на своите любимци и посещават мачове с все по-голямо желание. В Англия футболът и посещението на мачове от години се превърна в семейна традиция и там не е изключение през съботните или неделните следобеди да забележите по трибуните семейства с деца с фланелки, шалове и шапки на любимия си отбор. Любопитен факт е, когато в първенството на Турция бяха въведени забрани за посещение на мачове, заради зачестили сблъсъци между феновете. Тогава местната футболна федерация реши да допуска на стадиона единствено жени и деца, което беше истински фурор, тъй като стадионите се напълниха с екзалтирани дами и деца, фенове на своите любимци.
Алекс Скот на и извън терена е звезда!
Този интерес прераства и в нещо по-голямо. Ако някога сте се заглеждали в двубоите на националните дамски гарнитури по време на Световните първенства за дамски футбол, то вероятно сте забелязали, че за едно първенство разлика ако преди от далеч си личеше, че на терена са дами, сега по нищо не отстъпват с футболните си умения, динамика и комбинативност на мъжете. В светa на дамската игра има състезателки, които си извоюваха статут на „суперзвезди“. Алекс Морган от САЩ е определяна като Роналдо на футбола за жени. Нейната сънародничка Меган Рапино е знаменитост и с каузите, които защитава, а Алекс Скот се превърна от емблема на дамския Арсенал до една от най-големите знаменитости в този спорт и уважаван футболен анализатор, който обсъжда играта с имена като Гари Невил, Алан Шиърър, Иън Райт и Греъм Сунес. Нещо повече, Алекс е първата Дама, която коментира мачове от Висшата лига и Световната купа през 2018 година в Русия. В България момичето от Габрово, Симона Петкова проби на Острова, изигра 19 мача за Уотфорд, включително с Ливърпул и доминанта Арсенал, премина през Италия, а сега играе в Лугано като професионален състезател по дамски футбол.
Симона Петкова с пожелание към фен клуба на своя любим отбор Арсенал
Забележителен е факта, че интереса на подрастващите момичета към футбола в България през последните години нараства значително. Ако преди време годишно се записваха по 200 деца, сега те са над 2 000. И ако момичетата в България или страните от Европа и Америка имат свободата да избират и програмират своя живот, то на много места щастието да играят футбол е въпрос на борба и много лични жертви за представителките на нежния пол. Нежни, но много силни и твърди като натура, воля и характер. В продължение на десетилетия жените трябва да изкачват една метафорична планина, за да бъдат на една стартова линия с мъжете. Съвсем неметафорично група от 30 момичета от различни точки на планетата играят футбол на 5 729 метра над морското равнище. На 27 юни 2017 година се състои 90 минутен двубой в кратера на Килиманджаро. Двубой, който завършва при нулево равенство, но не резултата е важен тук. 30 смели дами на възраст от 18 до 66 години изкачват великата планина и играят футбол. Представителки на 20 държави, включително бивши национални състезателки на САЩ и Англия, момичета от Афганистан, ЮАР, Египет, Мексико, Франция, Германия, Австралия и Канада приемат предизвикателство да проверят границите на своите лимити.
Световен рекорд за мач на най-висока надморска височина
А двата отбора с екстремни имена: ФК Вулкан и ФК Ледник показват, че когато човек желае, то той може всичко. В Иран след ислямската революция през 1979 година е забранено на жените да посещават спортни мероприятие. Смъртта на едно 29 годишно момиче, което е осъдено на 6 месеца затвор заради вмъкването си на стадион, което пък предизвиква самозапалване в знак на протест, кара целия футболен свят, начело с ФИФА да изрази възмущение и протест към властите в Техеран. „Синьото момиче“ Сахар Кодаяри става символ на борбата за равенство по целия свят, а това дава право и на иранските жени да посещават мачове. На мача на техния национален отбор с Камбоджа на 10 октомври 2019 година са допуснати 3 500 иранки, което е прецедент. Една от тях заявява в Туитър след срещата: „Забавлявахме се в продължение на три часа. Всички се смеехме, някои плачехме, защото бяхме толкова щастливи. Това се случва твърде късно за нас, но съм толкова щастлива за по-младите момичета, които дойдоха на стадиона днес". Германският концерн за спортна екипировка Hummel е един от тези, които помагат такива инициативи за равенство чрез спорт. Организацията Girl power, създадена от едно афганистанско момиче с цел борба за правото на жените да играят футбол в тази разбита от войни и екстремизъм страна, е един пример за това. Халида Попал е била капитан на националния им тим и се бори за правото на мюсюлманските момичета да спортуват. Една наистина трудна и продължителна борба, която е подкрепяна финансово от немския бранд с лого на пчеличка, който осигурява и екипировката им. И не защото са успешни като отбор, а защото са успешни като послание, като характер, като отдаденост и стремеж за развитие и нормален живот чрез играта футбол.
И така като споменахме, че в началото беше словото, именно благодарение на една словесна дискусия се роди прекрасната идея да създадем любителска дамска футболна формация на фен клуба на Арсенал в България (ASCB Ladies). Първоначалният замисъл да подкрепим благотворителна кауза изглежда беше достатъчна мотивация на ентусиазирани дами да се включат в една непозната за тях област, която изцяло е извън зоната им на комфорт. Да, но с течение на времето се оказа, че този ентусиазъм е много по-голям от просто участието в един турнир. Момичетата са все по-активни, организират се за посещение на тренировки и все повече горят в желанието си да участват в състезания.
С новите екипи на италианската марка за спортна екипировка ERREA
Всичко това създаде много нови запознанства и приятелства с други любителски дамски отбори. И само, който не е гледал състезателния хъс на дамите, не може да разбере с каква страст се хвърлят в двубоите. И въпреки създадените приятелства и истинския феърплей, в който протичат срещите, футболните мачове между любителските дамски отбори носят атмосферата на именно това позабравено очарование във футбола, за което споменахме в началото. Може би водени единствено от чистосърдечното си желание да играят футбол и липсата на финансови облаги създава една истинска футболна атмосфера, която се превръща в празник и за зрителите на трибуните. В знак на подкрепа и оценка за всичко, което правят, момичетата на ASCB и другите дамски формации, с които вече традиционно си партнират и се включват в различни състезания, бяха поканени да участват в един футболен празник на 01 ноември с тренировка и състезание по футболни умения на базата на нашите национални футболни състави в Бояна. Събитието бе част от програмата за развитие на масовия и женски футбол на БФС – „Хайде да ритаме“. Благодарение на тази програма участничките в ежегодния благотворителен турнир в полза на сдружение „Деца с онкохематологични заболявания“, организиран от ASCB, получиха топки и допълнителни награди. Тимът на нашите прекрасни дами за 3 годишната си история може да се похвали с 3 бебета и участия в 4 турнира. Всички тези мероприятия намират все по-голям отзвук и подкрепа от различни партньори, а целта е чрез спорт и благотворителност да даряваме усмивки на хората в нужда.
From Mother to child
Ние от фен клуба на Арсенал в България подкрепяме нашите момичета в това, което правят и им благодарим за приятните емоции, с които ни даряват!
На базата на нашите национални футболни състави в Бояна
Видео разговор за дамския футбол с българската национална състезателка Симона Петкова, която е привърженик на Арсенал пред страницата #АнглийскиФутбол https://www.facebook.com/BGAlbion, от който може да получите много вдъхновение, емоция и мотивация да следвате мечтите си.
Ние се срещнахме със Симона в град Габрово на представянето на нейната книга "Футболно пътуване", където тя получи сувенири на фен клуба "Арсенал България", а ние сме горди притежатели на нейната книга с послание към всички "топчии" в България!
Честита новата 2021 година на всички и нека тя ни донесе здраве и много положителни емоции и вълнения в личен план и с любимата игра!
Мечтайте и бъдете щастливи!
- 5
- 1
- 5
Recommended Comments
There are no comments to display.