Jump to content
  • Арсенал загуби на Вила Парк и се прости с шансовете за Европа през Висшата Лига

Арсенал загуби с 0:1 от Астън Вила в мач от предпоследният кръг на Висшата Лига. Така момчетата на Микел Артета се простиха с шансовете си за квота в европейските турнири на есен през Висшата Лига. Единствената опция пред лондончани остава спечелване на ФА къп, където на 01.08.2020 ще се изправят срещу Челси. „Топчиите“ бяха далеч от формата си показана срещу Ливърпул и Ман. Сити и след вяло представяне отстъпиха на „лъвовете“ от Бирмингам, като за цял мач дори не успяха да запишат точен удар във вратата на домакините.

„Артилеристите“ започнаха двубоя в позната напоследък схема 3-4-3. В защита, пред Еми Мартинез, този път титуляри бяха Сеад Колашинац, Давид Луиз и Роб Холдинг. В центъра доверие се гласува на Букайо Сака, Лукас Торейра, Дани Себайос и Седрик Соареш. В предни позиции бе капитана Пиер-Емерик Обамеянг, както и Еди Нкетиа и Алекс Лаказет.

Срещата започна с натиск на домакините, които излизаха на живот и смърт за оставане в лигата. Арсенал прие играта в своята половина и се надяваше на контраатаки. Такива обаче липсваха. Лидерът и капитан на домакините, Джак Грийлиш, владееше центъра, докато гостуващият тим изглеждаше незаинтересован. Така се стигна до 27‘та минута, когато след изпълнен ъглов удар най-съобразителен се оказа Махмуд Хасан-Трезаге, който с плътен удар от близка дистанция откри резултата. Арсенал продължи да не се интересува от случващото се, като най-интересният момент всъщност се случи извън терена и стадиона. Самолет с надпис „Подкрепете Артета, Кроьнке вън“ прелетя над стадиона като по този начин привържаниците на лондончани изразиха чувствата си за случващото се напоследък около клуба. На самият терен пък, полувремето завърши с гол актив в полза на Астън Вила.

На почивката Микел Артета пусна в игра Гранит Джака на мястото на Лукас Торейра. По този начин, Арсенал заигра малко по-добре, но уви смислени атаки и интересни моменти липсваха. Букайо Сака бе крайно неточен с удар в 51‘та минута, а Обамеянг не успя да се разпише три минути по-късно. Вила пропуснаха да удвоят резултата в 75‘та минута, когато Кайън Дейвис се озова сам срещу Еми Мартинез, но пропиля шанса си. Най-чистото положение за Арсенал дойде в 77‘та минута, когато Еди Нкетиа засече с глава центриране от ляво, но топката срещна гредата. До края на срещата друго интересно нямаше.

По този начин, Арсенал записа десетата си загуба за сезона и остава на незавидната десета позиция в класирането. С това поражение „топчиите“ вече нямат дори математически шанс за място в Европа през Висшата Лига, след като изостават на 5 точки от седмото място. Астън Вила, пък от своя страна, се изравни по точков актив с Уотфорд, който вчера загуби от Ман. Сити. Бирмингамци са вече над чертата и с един гол по-добра голова разлика от „стършелите“.

Очаквано, Микел Артета остана недоволен от показаното. Той сподели, че е липсвала искрата и заряда в момчетата, както и че мач с мач не си прилича. Запитан за транспаранта против Крьонке, испанецът заяви, че му е гласувано пълно доверие от Крьонке и борда, но в крайна сметка класирането не лъже и разликата с топ отборите е видима.

Остават два двубоя до края на този незадоволителен сезон. Идният уикенд Арсенал се изправя срещу Уотфорд, в мач от последният кръг на Висшата Лига. Всички очи, обаче, са насочени към Уембли и финала на ФА Къп срещу Челси, който ще се състои в събота 01.08.2020.