Jump to content
  • Момчетата на Микел Артета се поздравиха с успех 1:0 като гост на Челси в мач от 36 кръг на Висшата лига. Единственото попадение в двубоя бе дело на продукта на школата на клуба Смит Роу в 16 минута. То дойде след груба грешка в отбраната на домакините, когато Жоржиньо върна спорна топка към Кепа. Вратарят на Челси се намеси също толкова неубедително, колкото и колегата му и кълбото достигна до Пиер-Емерик Обамеянг. Вместо габонецът да стреля към опразнената врата, той подаде към намиращият се в наказателното поле Смит Роу. Младокът нямаше как да сбърка и оформи крайното 1:0 в полза на Арсенал. Гостите изнесоха едно солидно представяне в отбрана, като през почти всичките 90 минути Челси диктуваше събитията на терена. Домакините уцелиха на два пъти и гредата след удари на Зума и Жиру. Нужно е да се отчете и високата преса, която Топчиите оказваха през голяма част от срещата. Томас Партей и Мохамед Елнени изнесоха чудесни представяния в дефанзивен план, а и впрочем Партей бе с най-добрите показатели за червено-белите на терена. Разбира се, Смит Роу също записа страхотен мач, като явно му върви срещу този противник. Неговата звезда изгря именно в предходния двубой със сините при успеха на Боксинг Дей с 3:1. Съвсем заслужено, Смит Роу прибра наградата за играч на мача. Арсенал не бе печелил на Стамфорд Бридж от 10 години насам, след онова 5:3. Това е и победа, която на теория запазва шансовете на тима за класиране в Топ 7. В момента ''артилеристите'' заемат 8 позиция във врменното класиране с 55 точки. До края на кампанията остават 2 кръга, в които Арсенал играе съответно с Кристъл Палас (гостуване) и Брайтън (домакинство). Повече подробности от снощи предстои да проследим в следващите редове.

Стартов състав: Бернд Лено започна като титуляр под рамките на вратата. Пред него в отбрана бяха подредени Роб Холдинг, Габриел Магаляеш и Пабло Мари. В полузащита фигурираха имената на Букайо Сака, Мохамед Елнени, Томас Партей и Киърън Тиърни. Изнесени пред тях по двата фланга, бяха Мартин Йодегор и Смит Роу, а на върха на атаката застана Пиер-Емерик Обамеянг (C). В групата за двубоя не попаднаха имената на Давид Луиз и Гранит Джака.

Резерви: Мат Райън (GK), Ектор Бейерин, Калъм Чеймбърс, Седрик Соареш, Дани Себайос, Уилиан, Никола Пепе, Габриел Мартинели и Александър Лаказет.

Смени в хода на двубоя: Букайо Сака бе заменен от Ектор Бейерин (66 минута) ; Обамеянг освободи мястото си на Александър Лаказет (79 минута) ; Появилият се като резерва Бейерин бе принудително заменен от Калъм Чеймбърс (88 минута) ;

Евентуални контузии: Ектор Бейерин (натъртване на глезена). Твърде вероятно е това да бе последният му мач за клуба с оглед спекулациите, които го свързват с напускане след края на сезона.

Жълти картони: Томас Партей (94 минута) ;

Червени картони: Нито един получен такъв ;

Ето и част от думите на Артета след мача: ''Това е една страхотна победа за нас. Да дойдеш тук и да спечелиш срещу един фантастичен отбор, какъвто е Челси, е много трудно осъществима цел. Ние я постигнахме и това ни дава глътка повод за радост. Челси разполага с много качество в редиците си и играят много организирано. Победата не дойде лесно, но ние се представихме страхотно в дефанзивен план. Томас Партей донесе голям принос за това. Още от самото начало на двубоя показахме, че сме дошли тук за да спечелим. Разполагахме с правилната нагласа за това и се възползвахме от грешката на противника. Разбира се, имахме нужда и от късмет. Той ни сполетя и в крайна сметка се поздравихме с успех. Искам да поздравя и Смит Роу, който също се представи по страхотен начин. Той заслужава тази награда.''

И така, за Арсенал предстоят заключителните две срещи за които споменахме. Първата такава е на 19 май, сряда, от 21:00 часа българско време. Гостуване на Кристъл Палас. Другата е на 23 май, неделя, от 18:00 часа българско време. Домакинство на Брайтън. Освен всичко друго, в това последно домакинство, на Емиратс Стейдиъм ще има и около 10 000 фена по трибуните. Фактор, който страшно много липсва на всеки клуб в момента. За край на днешният ни материал ще завършим с Нвакво Кану, който отбеляза хеттрик на Стамфорд Бридж през октомври 1999 година. Пазете се и бъдете драви!