Jump to content
  •  Арсенал допусна нова грешна стъпка в борбата за челни класирания. Снощи тимът на Микел Артета допусна загуба като гост на Тотнъм с 2:1. Двубоят бе от 35’ят кръг на Висшата Лига. Попаденията бяха отбелязани от Лаказет в 16’ минута, Сон в 19’ и Алдервейрелд в 81’ минута. По този начин Артилеристите се отдалечиха от заветната цел - класиране в европейските клубни турнири. Сигурният начин все пак Арсенал да мери и догодина сили с други отбори на континента, остава спечелването на ФА Къп. В събота вечер Топчиите се изправят срещу Манчестър Сити в спор за финала.

Артета заложи на добре познатото 3-4-3. На вратата видяхме Емилиано Мартинез. Пред него в защита стартираха Сеад Колашинац, Давид Луиз и Шкодран Мустафи. Полузащитата бе сформирана от Тиърни, Гранит Джака, Дани Себайос и Ектор Бейерин. На левият фланг стоеше Обамеянг, който си партнираше с Александър Лаказет. В дясно пък своята позиция бе заел Никола Пепе. Резерви : Мейси, Сака, Соареш, Торейра, Мейтланд-Найлс, Нелсон, Сократис, Уилок, Холдинг. Съвсем очаквано в групата за мача не попаднаха Месут Йозил и Матео Гендузи.
     Домакините, които срещнаха Арсенал за първи път на новият си стадион, започнаха по-уверено. Едва секунди след първият съдийски сигнал Мартинез трябваше да се намесва след удар на Лукас Моура. Играта постепенно бе изравнена и Арсенал успокои положението с множество подавания. Нова опасност пред Мартинез дойде в 10‘ минута, когато Хари Кейн пробва прехвърлящ удар. Аржентинският страж на гостите обаче бе излязъл точно когато трябва и се намеси подобаващо. Няколко минутки по-късно дойде и първият шанс в мача за Топчиите. Бейерин проби отдясно и достави топката в наказателно поле. Тя се озова в Обамеянг, но габонецът не успя да нанесе точен удар.

Не измина дълго време след тази ситуация, когато падна първият гол в мача. Александър Лаказет се разписа в 16’ минута. Френският нападател нанесе страхотен и плътен удар извън границата на наказателното поле. Топката попадна в горният десен ъгъл на Юго Лорис, който просто нямаше как да се намеси. Така след четвъртък час игра резултатът бе 0:1 в полза на Арсенал.
     Арсенал не успя да задържи своят аванс кой знае колко дълго. Бяха нужни едва 3 минути на Тотнъм за да отговори на своят противник. Сеад Колашинац беше с топката в лявата част на терена. Босненецът се отказа от идеята да търси подаване напред към Тиърни или настрани към Джака. Решението му да върне топката назад се оказа пагубно и непосилно за отбраната на Артилеристите. Пасът му към Давид Луиз се оказа твърде слаб и топката бе открадната от Хюн-Мин Сон. Кореецът се оказа съвсем сам срещу Мартинез и с лек, но точен удар резултатът бе изравнен. Попадението бе записано в 19’ минута.

Като от нищото, домакините почти не постигнаха пълен обрат. Силен удар на Бен Дейвис срещна горната греда в 30’ минута. Арсенал опитаха да отговорят на това изпълнение две минути по-късно, когато Никола Пепе стреля, но топката мина на сантиметри от целта.

Дани Себайос и Гранит Джака участваха във всяко едно разиграване на своят тим. Двамата полузащитници играеха ролята на плеймейкъри. Постепенно Артилеристите наложиха почти пълен контрол над топката . Една от причините беше именно стабилната игра на двамата състезатели.
     В 40’ минута Обамеянг получи шанс да изведе Арсенал отново напред. Неговият удар също мина встрани и резултатът се запази. Никола Пепе също пробва своят късмет минутки след това, но и неговият изстрел не намери целта. Точно преди почивката на полувремето, Лаказет получи жълт картон за нарушение срещу Бен Дейвис. Така двата отбора се разделиха на полувремето при резултат 1:1.

Втората част започна по същият начин, по който завърши първата. Артилеристите доминираха във владеенето на топката. Гостите играеха на сигурно и без рисковани подавания. Ясно си личеше желанието на играчите да си подават топката по ширината на игрището. След първите десет минути, показателят по притежание достигна 13на 87 процента в полза на Арсенал. Атаките бяха изграждани предимно по фланговете с честите включвания на Тиърни и Бейерин.
     Първият точен удар в една от двете врати дойде в 55’ минута. Шкодран Мустафи пробва красиво изпълнение със задна ножица. Ударът му обаче се оказа прекалено слаб и Лорис се намеси съвсем рутинно. Пиер-Емерик Обамеянг отново бе близо до попадението, когато ударът му в 59’ минута разтресе горната греда.

Тотнъм прие изцяло играта в своята половина и заложи на контраатаките. Артилеристите продължаваха да доминират и търпеливо да разиграват. Микел Артета извърши първата си смяна в 70’ минута. В игра се появи Букайо Сака, който замени Никола Пепе. Само секунди след това Шпорите бяха близо до вторият си гол. Шкодран Мустафи бе надигран на фланга от Хари Кейн, който проби и подаде към Сон. Нова страхотна реакция на Мартинез обаче предотврати попадението. Аржентинският страж отново прочете ситуацията перфектно и улови топката току преди кореецът да стреля.

Изненадващо или не, Тотнъм поведе в резултата. Минутата бе 81’, когато Шпорите изпълниха ъглов удар. Тиърни бе надигран във въздуха и топката кацна на главата на Алдервейрелд, който я прати в мрежата за 2:1. Артета се опита да промени раздвоят на събитията. В 84’ минута в игра се появиха Джо Уилок, Нелсон и Седрик Соареш. Заменени бяха Тиърни, Сеад Колашинац и Ектор Бейерин. След като домакините се оказаха напред в резултата, те се подредиха добре в отбрана и до краят мача не допуснаха грешки. Арсенал така и не създаде опасност пред вратата на Лорис до краят на мача. По този начин първото дерби на Северен Лондон на новият стадион на Тотнъм бе загубено.
     Ето какво заяви бившият капитан на Артилеристите след двубоя.
    ‘’Наистина много съжалявам за момчетата днес. Начинът по който играха бе фантастичен. Противникът бе принуден да се защитава през почти цялото време. Точно това и искахме да направим. Контролирахме играта и всичко за което бях говорил с играчите се случваше според указанията. През второто полувреме бяхме още по-силни от първото. Разполагахме с енергия и доминирахме. Истината е, че трябва да се научим да не допускаме едни и същи грешки. Мач след мач. Убеден съм, че моментът това да се случи е съвсем скоро. Гордея се с играчите, защото днес те играха наистина страхотно. Това наистина е положително. Въпреки всичко съжалявам за феновете, защото знаем колко много значи за тях този двубой.’’
     След  изиграването на срещите от кръга, Арсенал заема незавидната 9’та позиция с 50 точки. Твърде вероятно е това да беше краят на амбициите на клуба за класиране в Европа. Поне що се касае това да стане през Висшата Лига. На теория Артилеристите все още могат да го сторят. За целта, те трябва да спечелят Купата на Футболната Асоциация. Припомняме, че в събота вечер опонент на лондончани в спор за място на финала е Манчестър Сити. Мачът е с начален час от 21:45. Мястото е стадион Уембли. Преди това предстои домакинство на Емиратс срещу шампионът Ливърпуул. Двубоят е от 36'ят кръг на Висшата Лига и е в сряда вечер от 22:15 часа. Пожелаваме успех на нашите момчета в тези две трудни и важни срещи ! She Wore a Yellow Ribbon