Jump to content
  • Арсенал поднесе коледен подарък на своите привърженици. В мач от 15 кръг на Висшата лига, ‘’топчиите’’ победиха градският си съперник Челси с 3:1. Точни за ‘’червено-белите’’ на Емиратс Стейдиъм бяха Александър Лаказет от дузпа в 34 минута, Гранит Джака в 44 минута и Букайо Сака в 56 минута. Попадението за гостите от западната част на английската столица бе дело на Тами Ейбрахам в 85 минута на двубоя. Двубой, в който двата състава си размениха по едно силно полувреме. Момчетата на Микел Артета показаха дух и желание за игра. Нещо, което липсваше в играта на състава в последните два месеца. В момента Арсенал заема 14 позиция във временното класиране със 17 точки в своя актив. В следващите редове ще надникнем върху по-важните акценти от мача и ще обърнем внимание на дадената пресконференция от баският мениджър на ‘’артилеристите’’. Приятно четене.

Ето и стартовата единайсеторка на Арсенал. На вратата застана Бернд Лено. Пред него в отбрана видяхме Роб Холдинг, Пабло Мари и Киърън Тиърни. Полузащитата бе сформирана от Ектор Белерин, Мохамед Елнени, Гранит Джака и Букайо Сака. В офанзива оперираха Смит-Роу, Александър Лаказет и Габриел Мартинели. Резерви: Рунарсон (GK), Шкодран Мустафи, Седрик Соареш, Мейтланд-Найлс, Джо Уилок, Дани Себайос, Никола Пепе, Еди Нкетиа и Пиер-Емерик Обамеянг. Както бе ясно преди началото на двубоя, Габриел Магаляеш пропусна срещата поради факта, че е под карантина. Давид Луиз и Уилиан пък останаха извън групата поради съмнения за положителни проби на Ковид-19. Това означаваше, че Пабло Мари ще получи своят шанс за изява в центъра на отбраната. Мартинели също получи своят такъв, след като стана ясно, че е готов за игра. Звездата на отбора Пиер-Емерик Обамеянг също е възстановен от своята контузия и стоеше на резервната скамейка.
    Двубоят започна с типичното настроение за лондонско дерби. Въпреки че на Емиратс Стейдиъм нямаше публика, зарядът на този класически двубой можеше да бъде усетен. Домакините в червено и бяло бяха тези, които дадоха първата заявка за попадение. След малко повече от 20 минути игра, Ектор Белерин (който носеше и капитанската лента) проби от дясно и плъзна топката в наказателното поле на ’’сините’’. Точно когато изглеждаше, че резултатът ще бъде открит, Смит-Роу се размина на милиметри с кълбото и пропусна този страхотен първи шанс пред една от двете врати. Така се стигна до 33 минута, когато Рийс Джеймс събори Киърън Тиърни в наказателното поле. Реферът не се поколеба и мигновено посочи бялата точка за изпълнение на дузпа. Въпреки намесата на системата ВАР, отсъждането остана факт и не бе променено. В отсъствието на Пиер-Емерик Обамеянг и Никола Пепе на терена, Александър Лаказет се нагърби със задачата да открие резултата. Французинът се засили и с безкомпромисно изпълнение изпълни своята задача. Така след първият си точен удар в мача, ’’артилеристите’' излязоха напред.

След вторият си такъв, таблото показа 2:0. Минутата бе 44, когато Гранит Джака изпълни пряк свободен удар по страхотен начин и остави стражът на гостите абсолютно безпомощен. Арсенал играеше с желание в играта си и поне до края на това първо полувреме всичко в тяхната игра се получаваше. Атаките бяха бързи, като минаваха и през двата фланга. С добрата си игра се отличаваха младите състезатели в очите на Смит-Роу, Габриел Мартинели и Букайо Сака. Впечатление правеше и добрата преса, която домакините осъществяваха по страхотен начин. Резултатът остана непроменен до края на първата част и така след 45 минути игра, Арсенал - Челси 2:0.

Начало на втората част в Северен Лондон. Този път, гостите в синьо бяха тези, които първи упражниха натиск. След като през първото полувреме те изглеждала леко объркани, атаките им вече придобиха друг вид и зачестяваха все повече посока Бернд Лено. Все още обаче липсваше завършекът в отиграванията им и до точен удар във вратата на германският страж така и не се стигаше. За сметка на това, Букайо Сака забоде трети пирон в раната на опонента. Минутата бе 56, когато младокът проби в наказателното поле и след опит за центриране (според нас бе такъв) прати топката в мрежата на Менди. Попадението се оказа наистина спиращо дъха и можем да го гледаме на повторение цял ден.

Последва нова опасност пред вратаря на гостите. След точно час игра, Габриел Мартинели пробва ножичен удар. Той бе достатъчно силен, но Менди бе заел правилната позиция и този път успя да се намеси. Франк Лампард направи някои промени в състава си в опит да намали раздвоя на събитията. След тези промени остана привкус на положителна промяна за ’’сините’’ от западен Лондон, защото те разиграваха все по-умело. Следваше центриране след центриране в наказателното поле на Арсенал. Но все още липсваше крайният завършек. Домакините приеха играта в своята половина и очакваха всяко едно настъпление на противника. Дали пък това нямаше да им изиграе лоша шега?! В 65 минута, Артета направи и първата си смяна в хода на двубоя. В игра се появи Джо Уилок, който замени Смит-Роу. Почти веднага последва и втора промяна, като на терена се появи Никола Пепе. Заменен се оказа Габриел Мартинели. Бразилският младок се представи по абсолютно страхотен начин, като постоянно тормозеше отбраната в синьо и конкретно Рийс Джеймс. Арсенал можеше да увеличи своята преднина, когато в 80 мин Александър Лаказет остана сам срещу вратаря. Французинът пробва прехвърлящ удар, който беше отразен от Менди. Последва и мощен шут на Мохамед Елнени, който се оказа в горната греда. Челси все пак върна едно попадение, когато в 85 минута Тами Ейбрахам се разписа с гърди. Хъдсън Одой проби от дясно и центрира към своят колега, който от непосредствена близост до Лено нямаше как да сгреши. Двубоят придоби инфарктен вид, когато след точно час и половина игра Пабло Мари извърши нарушение в наказателното си поле. Отново безкомпромисно решение на съдията и дузпа в полза на гостите. Зад топката застана Жоржиньо, който за щастие на всички привърженици на Арсенал пропусна. Бернд Лено бе хладнокръвен и спаси неговото изпълнение. Така по един абсолютно заслужен начин, ’’артилеристите’' спечелиха тези така важни три точки. Арсенал - Челси 3:1 и нова победа за Микел Артета над Франк Лампард.

След края на мача, Артета заяви: ‘‘Всички на терена се представиха по изключителен начин и допринесоха за този добър резултат. След края на мача, когато се качихме в автобуса, човек можеше много добре да усети емоцията и енергията. Хубаво е когато спечелиш в дерби на Лондон и то на ’'Боксинг дей’’. Трябваше да се възползваме пред открилата се възможност и съм много доволен, че го направихме по стилен начин. Имахме голяма нужда от тези три точки. Сега ни предстои още една важна седмица. Ако успеем да се представим по същият начин, то не се и съмнявам в това, че ни предстоят нови добри моменти. Мачовете са гъст цикъл от време, но съм сигурен в това, че ще постигнем целите си.’'

Снощната победа бе светлина в тунела. Дано позитивите се запазят и в следващите срещи на отбора. В предстоящата такава, Арсенал гостува на южният бряг, където ще се изправи срещу тимът на Брайтън. Двубоят е във вторник на 29 декември от 20:00 часа българско време. А до тогава, вие не забравяйте да бъдете усмихнати и да следите нашата интернет страница. Разделяме се с пожелания за една страхотна неделя.