Jump to content
  • Арсенал взе ценни три точки в борбата за Топ 7. В мач от 37 кръг на Висшата лига, момчетата на Микел Артета се наложиха с 3:1 като гост на Кристъл Палас. Никола Пепе даде начален тон на срещата в 35 минута след асистенция на Киърън Тиърни. Домакините изравниха през втората част, когато в 62 минута Кристиан Бентеке се разписа с глава. През това второ полувреме, оборотите на гостите спаднаха и Палас пое инициативата. Бернд Лено се отчете с някои жизнено важни намеси, които оставяха ''топчиите'' в играта. Така се стигна до продължението на двубоя, когато появилите се като резерви Мартин Йодегор и Габриел Мартинели матираха отбраната на Кристъл Палас. Норвежецът центрира в наказателно поле на домакините и кълбото намери Мартинели, който овладя елегантно и в 91 минута донесе нова преднина за Арсенал. Никола Пепе сложи край на спора 4 минути по-късно, когато след индивидуален пробив оформи крайното 3:1 в полза на ''артилеристите''. Тази победа може да се окаже изключително важна за крайното класиране на Лондончани. Кръг преди края, те вече са с актив от 58 точки и на 9 позиция. На 7 място е съседа Тотнъм с 59 точки, а 8-ят Евертън е със същият актив като на Спърс. В неделя, когато е последният 38 кръг на първенството, Лестър приема Тотнъм, а Евертън гостува на Манчестър Сити. Арсенал пък от своя страна е домакин на Брайтън. Всичко това означава, че Микел Артета и компания задължително трябва да приключат кампанията с победа, а преките конкуренти за 7 място Тотнъм и Евертън да стъпят накриво. При подобен сценарий, това ще означава, че Арсенал все пак ще играе в Европа и догодина, макар и в Лигата на конференциите. Още подробности от снощи в следващите редове.

Стартов състав: Бернд Лено започна като титуляр под рамките на вратата. Пред него в отбрана бяха подредени Калъм Чеймбърс, Роб Холдинг, Габриел Магаляеш и Киърън Тиърни. В дефанзивен план си партнираха Томас Партей и Мохамед Елнени, а изнесени пред тяха наблюдавахме Никола Пепе, Смит Роу и Букайо Сака. На върха на атаката бе Пиер-Емерик Обамеянг (С).

Резерви: Мат Райън (GK), Пабло Мари, Седрик Соареш, Дани Себайос, Гранит Джака, Мартин Йодегор, Уилиан, Габриел Мартинели и Александър Лаказет ;

Смени в хода на двубоя: Мартин Йодегор се появи на мястото на Букайо Сака (65 минута) ; Двойна такава, когато Киърън Тиърни и Томас Партей бяха заменени съответно от Гранит Джака и Габриел Мартинели (78 минута) ;

Евентуални контузии: Липсват данни ;

Жълти картони: Мохамед Елнени (37 минута) ;

Червени картони: Нито един получен такъв за играч на Арсенал и два спестени за домакините ;

Ето и какво сподели Микел Артета след края на двубоя: ''Това беше решаващ момент за нас, защото повече от всичко искахме да посрещнем финала на кампанията с шансове за класиране в Европа. В крайна сметка се поздравихме с победата, а и някои други резултати завършиха така, както ни устройва. Беше труден мач, но ние намерихме начин и постигнахме целта си. Имаше известни затруднения, особено след като допуснахме изравняването. Бяхме несигурни в отбрана и подарявахме топката на противника. Смените, които направихме се оказаха решаващи и ни помогхнаха точно тогава, когато най-много се нуждаехме от това. Отдавам заслуженото на Габриел Мартинели. Той трябва да продължи да се бори за бъде все по-близо и по-близо. Истината е, че все още изпитваме огорчение от отпадането ни в Лига Европа. Харесва ми начинът по който играчите реагираха след това. Ние бяхме и все още сме длъжни да класираме клуба в Европа. Това е нашата цел.''
    Ето какво добави и Габриел Мартинели: ''Беше наистина сложен двубой, защото те определено разполагат с добър отбор. Представихме се добре и стигнахме до така важната победа. Истината е, че шефът ни каза да не се предаваме и да не променяме тактиката. Чувствам се много щастлив. Успях да отбележа и нямам никакво търпение да изляза на Емиратс пред привърженици. Това ще бъде страхотно. Всички ние чакаме този момент от доста време насам. Трябва да се подготвим перфектно за неделя и да победим Брайтън. Нашите фенове го заслужават. Искам Микел Артета да знае, че аз винаги ще бъда тук и готов за игра.''

И така, финалната развръзка на сезон 2020/21 е в неделя, 23 май. Всички мачове са по едно и също време, а именно от 18:00 часа. Победа на Арсенал и спънки на Тотнъм и Евертън ще означават 7-то заветно място. Каквото и да се случи, хубавото е, че ще видим феновете там, където е тяхното място. На стадиона!