Jump to content
  • Арсенал победи съседите от Тотнъм с 2:1 в мач от 28 кръг на Висшата лига. "Шпорите" дадоха начален тон на срещата, когато в 33 минута Ерик Ламела откри с удар в наказателното поле на червено-белите. Ламела се бе появил като резерва, когато в 19 минута се наложи Сон да напусне терена. Малко преди последният съдийски сигнал за край на първата част, дойде и изравняването на резултата. Мартин Йодегор отбеляза първото си попадение в дербито на Северен Лондон след изстрел в наказателното поле на гостите. Това бе и първи старт за норвежкия национал в битка с Тотнъм, а асистенцията за гола бе дело на Киърън Тиърни. Всичко това се случи в 44 минута. Оказалото се победно попадение в мача дойде след дузпа в полза на Арсенал. Александър Лаказет, който бе и с капитанската лента на отбора, бе съборен в наказателното поле на ''шпорите''. Именно французинът изпълни безапелационно 11-метровият наказателен удар и в 64 минута оформи крайното 2:1 в полза на ''топчиите''. Дербито придоби още по-приятен вкус за феновете на червено-белите, когато в 76 минута Ламела бе изгонен след втори жълт картон. Момчетата на Микел Артета показаха воля и почти не дадоха шанс на своя противник с изключение на заключителните 10 минути на двубоя. Арсенал все пак устоя на заключителния натиск и Артета записа първи успех над Тотнъм като мениджър на ''артилеристите''. Повече подробности от срещата предстоят в следващите редове.

Стартов състав: Под рамките на вратата застана Бернд Лено. Пред него в отбрана видяхме Седрик Соареш, Давид Луиз, Габриел Магаляеш и Киърън Тиърни. Гранит Джака и Томас Партей оформиха дефанзивния вал, а пред тях действаха Смит Роу, Мартин Йодегор и Букайо Сака. На върха на атаката бе Александър Лаказет.

Резерви: Мат Райън, Ектор Белерин, Калъм Чеймбърс, Роб Холдинг, Мохамед Елнени, Дани Себайос, Уилиан, Никола Пепе и Пиер-Емерик Обамеянг. Ако се чудите какво прави Обамеянг на резервната скамейка в подобен двубой, то според информацията, нападателя на Арсенал е закъснял за разбора преди мача.

Смени в хода на срещата: Никола Пепе на мястото на Букайо Сака (46 мин.) ; Уилиан замени Смит Роу (77 мин.) ; Александър Лаказет отстъпи мястото си на Мохамед Елнени (88 мин.), което означаваше, че Обамеянг няма да запише участие в дербито ;

Евентуални контузии: Букайо Сака ;

Жълти картони: Гранит Джака (82 мин.) ;

Червени картони:  Няма получени ;

Фото кредит: FlashScore BG

Пресконференция: ''Безспорен е факта, че бяхме по-добрият от двата отбора и като изцяло доминирахме в срещата. Играехме уверено в големи периоди от мача, с изключение на заключителните 10 минути. Разполагахме с агресия и визия в играта си и създадохме доста положения за гол. Пресирахме опонента си и искахме постоянно да владеем топката. Показахме страхотен дух. Странно е, че мача стана по-труден, след като Ламела бе изгонен. Все пак удържахме натиска и се поздравихме с ценни три точки. В крайна сметка съм доволен от постигнатото. Гордея се с играчите и с желанието, което показаха. Единствено съжалявам за това, че на стадиона нямаше фенове с които да споделим емоцията. Сигурен съм, че те са оценили победата подобаващо.
    За положението на Букайо Сака, който бе принудително заменен: ''Все още не мога да кажа нищо. Той се оплака от болки в подколенното сухожилие и се наложи да го заменим.''
    За отсъствието на Пиер-Емерик Обамеянг:  ''Взех решението, което намерих за правилно. Има си правила, които трябва да се спазват. Наясно сме с това колко важен е за нас Обамеянг. В крайна сметка продължаваме напред. Надявам се, че той също е сметнал решението ми за правилно.

Мартин Йодегор също сподели емоциите си след мача: ''За мен това бе сбъдната мечта. Постигнахме ценна победа и това е най-важното. Посвещаваме този успех на нашите фенове. Сигурен съм, че са се насладили на постигнатото от нас.

Първи гол в първи старт в NLD за Йодегор

Изминалата седмица бе от огромно значение за амбициите и настроението на момчетата на Артета. След отмъщението в Атина и трите точки в дербито на Северен Лондон, изведнъж сезона на Арсенал би могъл да придобие друг смисъл. Иначе положението във Висшата лига е такова, че отбора се намира на 10 позиция във временното класиране с 41 спечелени точки. В четвъртък вечер предстои и срещата реванш от 1/8-финалите на Лига Европа с Олимпиакос. Припомняме, че Арсенал спечели първата такава като гост с 3:1. Двубоят е с начален час 19:55 часа българско време.
    За финал ви черпим със снимка от събота вечер. Тогава се състоя Рождения Ден на Клон Велико Търново, който навърши 10 години. Екипа на ''Арсенал България'' ви пожелава успешна и красива седмица и да не забравяте кой е цвета в Лондон.