Jump to content
  • Арсенал победи Лийдс Юнайтед с 4:1 като гост в мач от 18 кръг на Висшата лига. Точни за Лондончани бяха Габриел Мартинели (два гола на сметката на бразилеца, съответно в 16 и 28 минута), Букайо Сака (42 минута) и Смит Роу (84 минута). Единственото попадение за домакините отбеляза Рафиня от дузпа в 75 минута. Може да се каже, че момчетата на Микел Артета свършиха работата си на Елън Роуд още през първата част на двубоя. Габриел Мартинели се разписа в трета поредна среща, като младокът започна да получава все повече шансове за изява напоследък, особено след отсъствието на Пиер-Емерик Обамеянг. Мартинели показа завидно хладнокръвие в наказателното поле на домакините и при двете си изпълнения, като при първото такова Александър Лаказет чукна топката към него и резултатът бе открит. Гранит Джака асистира за второто му попадение след прострелен извеждащ пас, а Букайо Сака направи резултата класически в полза на ''артилеристите'' малко преди края на първата част. През това първо полувреме на двубоя, гостите отправиха цели 15 удара посока противниковата врата, 11 от които точни. Статистиката показва, че това не се бе случвало на отбора от цели 6 години насам. Да, нужно е да се отчете и това, че Лийдс Юнайтед бе повече от ранен преди първият съдийски сигнал, като в състава липсваха цели 40% от титулярните играчи. За капак, домакините трябваше да извършат принудителна смяна още преди почивката. През второ полувреме Арсенал намали оборотите и разчиташе на сигурни действия в играта си. Бен Уайт извърши нарушение в собственото си наказателно поле, последствията от което бе намаляне на резултата, след като домакините получиха правото да изпълнят 11-метров наказателен удар. Почти веднага след това в игра се появи Смит Роу, който оформи крайното 1:4 след страхотна асистенция на Мартин Йодегор. ЕСР отбеляза своя гол номер 7 през тази кампания във Висшата лига, което означава, че в момента той е водещ реализатор на клуба. Спечелените 3 точки в Йоркшър временно затвърдиха позицията на отбора в Топ 4 с актив от общо спечелени 32. Да, отборите зад Арсенал в класирането са с по няколко мача по-малко на този етап, но пък остава усещането за добре свършена работа в последните няколко кръга. Утре Висшата лига ще проведе среща, на която ще бъде взето много важно решение - дали първенството да продължи или временно да бъде прекратено. Новопоявилият се бум на заразени с Ковид-19 в клубовете всякаш ще лиши Коледният маратон с мачове, а снощи стана ясно и това, че Самби Локонга и Пабло Мари са с положителни проби в отбора на Арсенал. Още подробности за двубоя с Лийдс в следващите редове.

Стартов състав: Аарън Рамсдейл, Такехиро Томиясу, Бен Уайт, Гариел Магаляеш (който е рожденик днес), Киърън Тиърни, Томас Партей, Гранит Джака, Букайо Сака, Мартин Йодегор, Габриел Мартинели и Александър Лаказет (С).

Резерви: Бернд Лено (завръщане в състава след контузия), Роб Холдинг, Калъм Чеймбърс, Нуно Тавареш, Седрик Соареш, Мохамед Елнени, Смит Роу, Никола Пепе и Еди Нкетиа. Двубоя пропуснаха Пиер-Емерик Обамеянг, Сеад Колашинац, Самби Локонга и Пабло Мари.

Смени в хода на двубоя: Седрик Соареш замени Такехиро Томиясу, а след излизането му останаха съмнения за травма (64 минута) ; Смит Роу се появи на мястото на Букайо Сака (78 минута) ; Мартин Йодегор бе заменен от Нуно Тавареш (85 минута) ;

Жълти картони: Гранит Джака (86 минута) ;

Фото кредит: Премиърлийг official

Микел Артета след края на двубоя: ''Доволен съм от резултата и от това, което показахме като игра. Този отбор се движи напред и в правилната посока. Разбира се, отдавам заслуженото и на Лийдс. Въпреки че те играха без голяма част от титулярните си футболисти, не спираха да се отказват, особено през втората част. Да дойдеш тук на Елън Роуд и да се изправиш срещу тях никога не е лесна задача, въпреки трудностите, които изпитват в момента. Ние обаче, показахме нужното високо ниво и в крайна сметка взехме това, за което бяхме дошли.''

Ако мачовете от най-високо ниво в Англия не бъдат спрени на този етап, в следващата си среща, Арсенал приема Съндърланд. Мачът е част от 1/4-финалите на Карабао Къп и по програма трябва да бъде изигран на 21 декември, вторник, от 21:45 часа българско време. Това бе и всичко за днешният ни материал. Екипът на ''Арсенал България'' пожелава на всички наши читатели един страхотен завършек на уикенда.